Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Anne olmak dünyanın en güzel olgularının başında gelir. Lakin anne olmadan önce anne adaylarını bekleyen bir süreç vardır. O sürece de herkesin son derece iyi bildiği gibi hamilelik ya da bir başka ifade ediş biçimi ile gebelik denilir. 

Annenin kendi karnında bebeğini taşıdığı bu dönem son derece kritiktir ve birçok parametreye dikkat etmek gerekir. Bunlar içinde beslenme, son derece ayrı bir yer teşkil eder. Özellikle bebeğin gelişimi için beslenme düzenine dikkkat edilmelidir. 

Uzak Durulması Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelikte beslenme sürecinde öncelikli olarak uzak durulması gerekenlerden bahsetmek gerekir. Bunların en başında bebeğin de sağlığını olumsuz etkileyeceği ve demir emilimini artıracağı için kesinlikle çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Lakin elbette bitkisel çay içilebilir. O da günde 1 fincanı geçmemelidir. Sigara ve alkol de uzak durulması gereken şeyler arasındadır.

Beslenme Öğünlerine Dikkat Etmek Gerekir

Gebelik sürecinde öğünlere de dikkat etmek gerekir. 3 ana ve 3 ara öğün olacak biçimde beslenilmelidir. Burada mulaka öğünlerin birinde kırmızı ya da beyaz et bulundurulmalıdır. Hemen bu noktada pişirme teknikleri hakkında da bilgi vermemiz gerekir ise o noktada da kesinlikle sağlıksız olduğu için kızartmadan uzak durulmalıdır. Fırında, buharda, haşlama ya da ızgara gibi yöntemler ile besinler pişirilmelidir. Bol su tüketilmelidir. Meyve sebze öğünlerden eksik bırakılmamalıdır.