Bilgisayarını hızlandırma teknikleri  

Bilgisayarını hızlandırma teknikleri  

Çağımızın elektronik eşyaları arasında yer alan bilgisayarlar artık hem masaüstü hem de diz üstü olarak alınmaktadır. Günümüzde internetin yaygınlaşması ile birçok işlem bilgisayarlar üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca da bilgisayarın hızlanması konusu gündeme geldir. Peki, bilgisayarımızı artık güncel uygulamalarda hızlı bir şeklide çalışmasını sağlamak adına nasıl iyileştirmeler yapabiliriz? Her an sürekli gelişen teknoloji sayesinde bu konuda seçenekler var.

SSD Hard Disk

Günümüzde hem PC hem de laptoplar için kullanılabilen SSD hard diskler bilgisayarın performansını en az yüzde 50 kadar artırmaktadır. Kullanıcılar artık bilgisayarları 7 ila 8 yıllık dahi olsa hard diskini son sitem olan SSD hard disklerle değiştirip, bilgisayarın performansın artırabilmektedir. Açılırken dahi fark edilen hız konusunda artış sağlarken bunun yanı sıra olarak da SSD hard diskler diğerlerine oranla daha geç bozulmakta hatta arıza verme olasılığı çok düşük olduğu bilgisayar teknik servis teknisyenleri tarafından onaylanmıştır.

Ram değişimi veya yükseltilmesi

SSD hard disklerden daha önceki bir uygulama ram değişim olsa da günümüzde 4 GB olan ramlar dahi 8 ya da 16 GB kadar yükseltilebilmektedir. Çift slotlu bilgisayarlarda bu oran daha fazla olarak arttırılabilmektedir. Özellikle oyun bilgisayarlarında ram yükseltilmesi oyundaki hızı arttırdığı bilinmektedir. Ram yükseltilmesi yapılsa da SSD hard disk ile birlikte oyun bilgisayarları performansını daha çok arttırdığı bilinmektedir.